Найдорожча кава

Від чого залежить вартість кави

На вартість чашки кави, яким ми любимо насолоджуватися вранці вдома, на роботі або в кафе, впливає багато факторів. Одна їх частина стосується процесу виробництва сировини (враховується сорт, сезонність і погода, показники врожайності), інша – обробки та особливостей реалізації (ступінь прожарювання, мелена або розчинна, фермерські витрати) і ринкових умов (політика, баланс попиту і пропозиції, курс бразильського реала по відношенню до долара).

Фермерські витрати

Основною статтею фермерських витрат є оплата праці. На фермах, де вирощують зерна кави, в зборі врожаю бере участь велика кількість людей. Залежно від країни, рівень доходу співробітника може бути вищим або нижчим. Також на дохід впливає складність збору зерен. Через відмінності між сортами і ландшафтом, сировина з африканських країн більш дорога, ніж бразильська. Рівень економічного розвитку країни впливає не менше, завдяки чому місячна зарплата робітників різних країн варіюється від $30 до $450 на місяць.
Виробничі витрати фермерів включають вартість покупки або оренди земельних ділянок, подальшу їх обробку і посадку кавових дерев, внесення добрив. Першого врожаю фермери змушені чекати три роки.

Способи обробки і їх вплив на вартість

Вибір методу обробки залежить від природних умов. Вологий спосіб обробки збільшує вартість сировини на 30%. Але він є більш витратним. Напіввологий, напівсухий і сухий способи застосовуються частіше. Найбільш простий і дешевий – сухий, близько 60% кави виготовляють саме з його допомогою.

Сорт

Арабіка дорожче робусти. Смак і аромат арабіки залежить від того, як високо над рівнем моря ростуть дерева: чим вище, тим краще і тому – дорожче. Робуста вимагає до себе меншої уваги, але і смакові характеристики сорту менш яскраві, тому він дешевше, ніж арабіка. У сортів ліберіки і ексцельси смак найменш насичений, оскільки зерна містять мало кофеїну. Це найдешевші сорти кави, найменш популярні і тому майже не представлені на ринку.

Країна виробник

Найбільш популярні та доступні сорти кави вирощуються в Бразилії (35% кави в світі), а також В’єтнамі, Колумбії, Індонезії. Дорожчі і не доступні широкому загалу – в Ємені, на Гаваях, Ямайці, Нової Гвінеї.

Які найдорожчі сорти кави

Істинний поціновувач кавового напою не може обмежити себе конкретним сортом кави. Не може він відмовитися від задоволення оцінити смак більш рідкісних і дорогих сортів. Єдине, що його може зупинити – ціна елітних напоїв, яка доходить до $1000 і більше за 1 кг зерен.


Незважаючи на те, що 98% світового ринку займають арабіка і робуста, існує близько 70 різних видів кавових дерев. Сортів напою ще більше, вони відрізняються як за смаковими характеристиками, так і за вартістю. Серед елітних сортів виділяють:

  • Копі-Лувак.

Ареал виробництва – Індонезія, Південна Індія, Філіппіни. У виробництві використовують тварин – мусанг. Їм згодовують стиглі зерна, які екскретують після того, як тварина їх перетравить. Незвичайного аромату і шоколадний смак каві надає речовина цибетин, яка присутня в шлунковому соку мусанга. Аналогів цієї кави за смаковими характеристиками в світі не існує. Виробництво – не більше 500 кг на рік. Ціна за 1 кг – більше $1000.

  • Блу Маунтін.

Сорт, який за вартістю майже не відстає від попередника, вирощують на невеликій високогірній плантації Ямайки, має синьо-зелений колір зерен. Це різновид арабіки. Тварини в виробництві цієї кавової сировини участі не беруть. Смак обумовлений кліматом і особливостями грунту, має присмак горіхів. 3) Гасієнда ла Есмеральда.

Вишуканий і рідкісний сорт. Вирощують його тільки в Панамі, на вулканічному грунті гори Буру, в тіні дерев гуави. Людина якщо і потрапляє на територію цієї гори, то лише для збору врожаю кави. Вартість за 1 кг – $180.

  • Кава з острова Святої Єлени.

Рідкісний сорт. унікальний аромат і смак. Цінується місцем вирощування, яке вважають найчистішим на Землі. Дерева ростуть на висоті 3 км від рівня моря на вулканічному грунті. Ціна 1 кг становить $800 доларів.

  • Ел Інжерто.

Вартість 1 кг – $80, вирощують на Гватемалі. Смакові характеристики і аромат, які прославили сорт, створила унікальна природа місцевості: часті дощі, похмурий клімат. Ел Інжерто – володар безлічі різних нагород.

  • Фазенда Санта Інес.

Вважається лідером серед бразильських сортів. Його вартість – $115 за 1 кг. Цінується завдяки тому, що збирають його вручну, без участі машин. У смаку чітко відчутні цитрусові і шоколадні нотки.

  • Лос Плейнс.

Вирощують на Сальвадорі, має безліч нагород за неповторний вишуканий смак. Має смакові нотки какао і квітковий аромат. Вартість 1 кг – $90.

  • Кона Кава.

Ще один елітний гість з Гаваїв, кущі якого ростуть на схилах вулканів. Його смаковими характеристиками ми повинні бути зобов’язані грунту і неповторним погодним умовам. Ціна сировини – близько $120 за 1 кг.

  • Синій Бурбон.

Найбільш доступний сорт серед згаданих. Вартість – $70 за 1 кг. Цінується за присмак спецій в кожному ковтку напою.

Ще дорожче: найбільш елітний сорт

Перераховані сорти кави – найдорожчі в світі. Але є серед них явний лідер, про який ми хочемо розповісти окремо – Блек айворі. Складніше кави по процедурі виробництва годі й шукати. Без тварин тут не обійшлося: Блек айворі – зерна, які проходять через шлунок слонів.
Потрапляючи в стравохід слона, зерна перетравлюються протягом 70 годин. Усередині тварини вони знаходяться разом з рештою їжі, в т.ч. цукровою тростиною і бананами. Під впливом шлункового соку, зерна підпадають під вплив їжі, вбирають її запах, ферментують. Таким чином кава отримує свій неповторний, найцінніший, м’який аромат.
Щоб отримати 1 кг цільних зерен кавового сировини (вартість готового продукту – від $1200 за 1 кг), слону згодовують 33 кг кавових ягід. Цілі зерна вибирають з гною, миють, сушать на сонці і обсмажують.
Де в Україні купити дорогу каву? Для наших кав’ярень елітні сорти в новинку – заклади орієнтуються на популярні напої, розраховані на широкого споживача. Тому шукати зерна потрібно в інтернеті. І ці пошуки матимуть успіх – Ви зможете замовити будь-який зі згаданих нами сортів.


У Donuts Bar ми пропонуємо Вам оцінити багатство аромату кавового напою разом зі свіжими пончиками Донатс. Оберіть з розмаїття Донатс ті пончики, які доповнять своїм смаком улюблений кавовий напій і прикрасять час, проведений в колі друзів.